اخبار > هم اندیشی معاونان تهذیب استانی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

اطلاع رسانی معاونت تهذیب
اطلاع رسانی معاونت تهذیب

هم اندیشی معاونان تهذیب استانی برگزار شد

هم اندیشی معاونان تهذیب استانی برگزار شد

هفدهمین نشست هم اندیشی و هم افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های عملیه در ساختمان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد.

حجت الاسلام حسینی گفت: هدف از برگزاری این هم اندیشی، هم فکری، هم افزایی و رفع نقائص طرح جامع تربیتی و آسیب ها و راهکارها است.

مسئول اداره امور تربیت اخلاقی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان این که در اجرای طرح جامع تربیتی، لازم است فعالیت ها جدی تر و جهادی صورت گیرد تا شاهد اجرای قوی تر این طرح از مهر ماه درمدارس علمیه باشیم، اظهار داشت: تجربه ثابت کرده، کارهایی که به صورت جهادی  انجام می گیرد، از رشد و غنای قوی تری برخوردار است و آثار آن دو چندان خواهد بود.

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه:

تربیت و اخلاق، شاخصه اصلی حوزه‌های علمیه است

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی در هفدهمین نشست هم اندیشی و هم افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه درقم برگزار شد، با بیان این که برنامه تربیتی را نباید جدای از برنامه آموزشی تصور کرد، گفت: طرح جامع تربیتی حوزه‌های عملیه برای رشد اخلاق و تربیت در مدارس علمیه طراحی شد و کار از سال قبل آغاز گردید و تاکنون شاهد آثار خوبی در مدارس علمیه از لحاظ تربیتی و اخلاقی بوده ایم.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: معنای سخن این است که مباحث آموزشی در همه مراکز علمی وجود دارد، ولی این تربیت و اخلاق است که حوزه و روحانیت را از سایر مراکز علمی جدا و ممتاز کرده است.

طرح جامع تربیتی

وی عنوان کرد: برای همین منظور طرح جامع تربیتی حوزه‌های عملیه برای رشد اخلاق و تربیت در مدارس علمیه طراحی شده و کار از سال قبل آغاز شد و تاکنون شاهد آثار خوبی در مدارس علمیه از لحاظ تربیتی و اخلاقی بوده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با بیان اینکه طرح جامع تربیتی، برای شکوفا شدن در مدارس علمیه نیازمند به همکاری معاونان تهذیب مدارس علمیه است، عنوان کرد: معاونان تهذیب با کارشناسی و نقد این طرح، بهتر می توانند حوزه را در رشد تربیت و اخلاق طلاب کمک کنند.

نقش شورای تهذیب

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه شورای تهذیب در مدارس علمیه و شکل گیری آن، نقش بسیار جدی در احیاء تربیت و رشد اخلاق و حتی اجرای قوی تر طرح جامع تربیتی دارند، افزود: شورای تهذیب اجازه نمی دهد، طلبه و مدرسه علمیه از مسیر تربیت و اخلاق خارج شود، این شورای پی گیر کارها و فعالیت های تربیتی است.

وی با بیان اینکه شورای تهذیب، اتاق فکر مدرسه عملیه در بحث رشد و اجرای اخلاق و تربیت خواهد بود، تاکید کرد: اگر این اتاق فکر باشد و معاونان تهذیب، آن را جدی بگیرند و اهمیت دهند، قطعا شاهد رشد مباحث اخلاقی طلاب و حوزه‌های علمیه خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با اشاره به این که طرح شورای تهذیبی استانی هم به زودی راه اندازی می شود، اظهار داشت: در این شورا، مدیران استان و معاونان تهذیب استانی عضو خواهند بود و باید هدف آنها نگاه کلان به اجرای درست طرح جامع تربیتی باشد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان این که عدم شکل گیری و عدم جدی گرفتن به مسئله شورای تهذیب در مدارس علمیه، آسیب های جدی در بعضی مدارس علمیه ایجاد کرده، خاطرنشان کرد: نقش شورای تهذیب در بحث شکل گیری تربیت بسیار مهم است و اگر این بحث جدی گرفته نشود، نمی توان شاهد شکوفایی اخلاقی بود.

وی بابیان اینکه اگر می خواهیم شاهد آثار خوبی در رشد مسئله تربیت در مدارس علمیه باشیم، لازم است کارهای تربیتی در بلند مدت پی گیری مستمر شود، گفت: تجربه نشان داده هر مدرسه علمیه به این صورت عمل کرده، طلبه های خوبی در آن مدرسه علمیه تربیت شدند.

نقش محوری استاد در تربیت طلاب

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با تاکید بر اینکه از جمله عوامل اثر گذار تربیتی در مدارس علمیه، مدیر و استاد خوب است، گفت: به همین دلیل نقش استاد در موضوع تربیت بسیار مهم است. استاد می تواند نقش تربیتی مفیدی در مدرسه علمیه داشته باشد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: استاد موفق کسی است که دارای شاخصه هایی چون مربی، استاد و پدر باشد. یعنی به تربیت طلاب و رشد اخلاقی آنها اهمیت دهد، تنها به فکر تدریس و ارائه چند بحث نباشد.

وی عنوان کرد: در احوالات علمای گذشته می بینیم بسیاری از کسانی که به درجات عالی اخلاقی و نفسانی رسیدند چون دغدغه تربیت درحوزه را داشتند و به همین دلیل به دنبال آن می رفتند و استاد هم نقش مربی و پدر را برای تربیت آن طلبه به درستی ایفاء می کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با تاکید براینکه اجرای مباحث تربیتی نیازی به زیر ساخت ندارد، گفت: تربیت حتی با یک لبخند، نگاه پدرانه داشتن، محبت، شرکت کردن در شادی و غم طلبه ها از سوی استاد شکل می گیرد و حتی این تربیت نیاز به برقرار کردن اردو درمنطقه ای هم ندارد.

شاخصه های راه اندازی مدارس علمیه

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان اینکه در تأسیس مدارس علمیه که درتربیت طلاب نقش اساسی دارند، نیازمند توجه به حد نصاب رسیدن زیر ساخت های تربیتی و آموزشی است، اظهار داشت: گاهی عدم توجه به زیر ساخت های آموزشی و تربیتی، عدم تأمین استاد و مدیر خوب، خسارت جدی به طلبه زده است. 

وی بابیان اینکه نگاه معاونت تهذیب به طرح میثاق طلبگی، ارائه نگاه اخلاقی و معنوی به طلاب جدید الورود به حوزه خواهد بود، گفت: منظور این است در این طرح میثاق، لازم است نگاه اخلاقی و معنوی را به طلبه جدید الورود به قبولانیم و بگویم حوزه یعنی اخلاق، تربیت و معنویت. حوزه دنبال طلبه اخلاقی و معنوی است و به موضوع تربیت و اخلاق و آموزش توجه جدی دارد.

جایگاه شورای تهذیب استان و استاد اخلاق استانی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین در دومین روز از هفدهمین هم اندیشی و دانش افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه های علمیه به موضوع جایگاه «شورای تهذیب استان» و «استاد اخلاق استانی» اشاره کرد و گفت: مسئله تربیت غیر از آموزش است. آموزش را با کتک و تنبیه می توان به دانش آموز فهماند. ولی با آیین‌نامه، تنبیه و کتک نمی‌توان رشد معنوی و تهذیبی ایجاد کرد.

وی بابیان اینکه استاد اخلاق، باید از همه بالاتر باشد و بزرگان معتقدند عقاید مهم‌تر از اخلاق است، اظهار داشت: به همین دلیل باید سعی کرد عقاید طلاب را درست کرد و در مسیر صحیح قرارداد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ملکی گفت: معتقدم اگر عقاید طلاب درست شود، قطعاً سایر موارد در ارتباط با رفتار طلاب درست خواهد شد و از همه مهم‌تر به طلاب انگیزه خواهد داد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: نکته بعدی، اهمیت بحث اخلاق بعد از عقاید است. به همین دلیل باید بدانیم طرح جامع تربیتی تعیین‌کننده چارچوب اولیه برای رشد تربیتی است و اگر مدیران، اساتید و معاونان تهذیب به راهکارهایی رسیدند که می‌توان اخلاق و تربیت طلاب را در مدارس رشد داد، ارائه دهند. نباید فکر کرد که طرح جامع تربیتی پایان کار است.

وی بابیان اینکه شورای تهذیب دنبال ایجاد فضای معنوی و رشد اخلاق است، گفت: نقش شورای تهذیب در اجرای مباحث تربیتی مهم است. راه‌اندازی شورای تهذیب استان برای حمایت از برنامه‌های تهذیبی امری ضروری است و نباید از آن غفلت کرد.

وی بابیان اینکه کار معاونان تهذیب تنها ارائه طرح برای رشد معنوی و اخلاقی طلاب مدارس علمیه است، اظهار داشت: معاونان تهذیب نباید غیر از این وظیفه، کار دیگری که در حیطه مدیریت است، انجام دهند.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه اظهار داشت: معاون تهذیبی، می‌توانند مهذب و اجراکننده مباحث اخلاقی و تربیتی باشد که وارد مباحث تنبیهی و مباحثی که در ارتباط با مدیر مدرسه است، نشوند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ملکی گفت: موضوع دیگر بحث فضای مجازی است.  اگر فرزندان کریمانه تربیت شوند، به دنبال مباحثی مانند فضای مجازی نخواهند رفت. وی بر شناسایی اساتید اخلاق، استفاده از ظرفیت وفرصت های نهادهای مختلف در استانها نیز تأکید کرد.

بی انگیزگی، عامل فروپاشی زندگی قشر جوان شده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی با بیان اینکه جامعه اسلامی و مسئولین قدردان خون شهدا و علمایی باشند که در مسیر دین وحقیقت تلاش کردند، اسلام و دین را به این مرحله رساندند، گفت: مسئولین در مقابل این عمل شهدا و علما رسالت سنگینی دارند.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه اظهار داشت: بنابراین باید طوری حرکت ، برنامه ریزی و به جامعه اسلامی و نظام خدمت کنند که فردای قیامت شرمنده نباشند.

وی با بیان اینکه روحانیت و حوزه برای احیاء دین، ارزشهای الهی و اسلام در جامعه  بیش از گذشته تلاش کنند، اظهار داشت: امروز جامعه و حوزه از جنس افرادی چون شهید مطهری ها، بروجردی ها، امام راحل ها و دهها بزرگ دیگر کم دارد و نتوانسته این نوع افراد را تربیت کند. این مسئله بسیار مهم و حساس است و کار تهذیبی و تربیتی از همه مسائل سنگین تر است.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی عنوان کرد: معاونان تهذیب نقش بسیار مهمی در تربیت جوانانی که به حوزه وارد می شوند دارند. این جوانان امانت هایی هستند که به دست معاونان تهذیبی سپرده شدند.

وی گفت: اگر مسئولی درحوزه، اهل تهذیب و اخلاق نباشد، چگونه می تواند طلبه ای  در تراز انقلابی تربیت کند. این مسئله نشان می دهد، رسالت بسیار سنگین است و زمانی مسئولیت حساس تر می شود که موضوع تربیت افراد جوان به عهده اشخاصی خاص سپرده شود.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: برای تربیت طلبه جوان، ره توشه نیاز است و آن ره توشه، داشتن تقوای الهی است. معاون تهذیب و مسئولین حوزه بدون تقوای الهی نمی توانند، اثر گذار و مهذب باشند؛ بنابراین اول خود اهل تقوا و مهذب الهی باشیم تا بتوانیم امانت را درست تربیت کنیم و تحویل جامعه  دهیم

وی عنوان کرد: برگزاری این جلسات و هم اندیشی هر چه بیشتر شود، باعث هم افزایی، هم فکری، اتحاد در رویه و فکر و اندیشه برای کار و فعالیت بهتر و درست عمل کردن می شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی گفت: باید با برنامه ریزی بهتر و دقیق تر، به فکر راه هایی ایجاد انگیزه در طلبه جوان برای تحصیل بهتر و موفق تر باشیم.

قائم‌ مقام معاون تهذیب حوزه‌های علمیه:

مدیران و اساتید از سیره تربیتی اهل‌بیت(ع) و علما غفلت نکنند

سیره اهل‌بیت(ع) و علما بهترین الگوی تربیتی برای نسل جوان است، نباید از این سیره غنی لحظه‌ای غفلت کرد. غفلت از این سیره می‌تواند خسارت جدی به جامعه وارد کند

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین همتیان در هفدهمین نشست هم‌اندیشی و دانش‌افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه ،با بیان اینکه سیره اهل‌بیت(ع) و علمای بهترین الگوی تربیتی برای نسل جوانان است،گفت: نباید از این سیره غنی لحظه‌ای غفلت کرد، غفلت از این سیره می‌تواند خسارت جدی به جامعه وارد کند.

قائم‌مقام معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان اینکه درگذشته در همین حوزه‌های علمیه و حجره‌ها، شخصیت‌های بزرگ اخلاقی و دینی تربیت شدند، افزود: این داشتن دغدغه تربیت و اخلاق به دلیل علمای صاحب‌نفس و اثری بود که به بحث تربیت طلبه‌ها اهمیت می‌دادند و پی گیر بودند.

وی در بیان استاد اخلاق و مدیر عنوان کرد: استاد و مدیر اخلاق موفق کسی است که به تربیت، اخلاق و معنویت طلاب اهمیت دهد، مهارت‌های زندگی را به طلبه بیاموزد، برخورد پدرانه داشته باشد، طوری که بتواند رفتار و اخلاق طلبه را تغییر دهد.

این استاد اخلاق اظهار داشت: مهارت افزایی، اهمیت دادن به مباحث تربیتی و اخلاقی طلاب و داشتن رفتار و دلسوزانه تربیتی با طلاب از جمله شاخصه‌های علمای گذشته بود. برای تربیت طلاب ارزش قائل بودند. دوست داشتند در حوزه طلبه با اخلاق تربیت شوند تا بتوانند در جامعه اثرگذار باشند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین همتیان گفت: اگر قصد داریم در تربیت طلاب موفق باشیم، لازم است همراه، همدل با طلبه باشیم و اگر اشتباهی و لغزشی از جوانان دیدیم، تذکر دهیم، پی گیر باشیم.

قائم‌ مقام معاون تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: اگر اساتید مدارس علمیه دلسوزانه در تربیت طلاب جوان نقش ایفاء نکنند، باید منتظر آسیب‌های جدی‌تر و عواقب بی‌ توجهی به اخلاق در میان طلاب و گرفتار شدن در مباحث غیر تربیتی مانند فضای مجازی باشیم.

وی به شاخصه‌های مدرسه علمیه تراز انقلاب و دینی اشاره کرد و عنوان کرد: از جمله آن معرفی الگوی تربیتی، اخلاقی، استاد و مدیر موفق با داشتن نگاه ارزشی به مباحث تربیتی، ارائه مباحث تربیتی، قرائت قرآن، برگزاری دعا، مناجات، برنامه‌ریزی برای تهجد شب طلاب، مواظبت از این عمل فرهیخته و ارائه رفتار دلسوزانه تربیتی با طلاب و مشاوره‌ است.

غفلت عامل جدایی مردم از ولیّ خدا شد

حجت الاسلام والمسلمین همتیان در دومین روز از هفدهمین  هم اندیشی و دانش افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه های علمیه ، با اشاره به موضوع غفلت گفت: مسئله غفلت از موضوعات مهم است که کمتر به آن پرداخته شده است.

قائم مقام معاون حوزه های علمیه افزود: گاهی اوقات آن قدر انسان مشغول فعالیت های دنیوی می شود که از معرفت به خود، تقوای الهی و تهذیب نفس غافل می شود و زمانی به خود می آید، متوجه می شود دیگر ازکار گذشته است.

وی عنوان کرد: نباید فکر کنیم که بدی، ناملایمات اخلاقی و شیطان، تکبر و غرور و سایر بیماری اخلاقی و روحی و روانی برای دیگران است و خودمان از این آسیب ها در امان هستیم. اگر این گونه فکر کنیم، این اول بدبختی و غفلت است.

حجت الاسلام والمسلمین همتیان گفت: غفلت آثار مخربی دارد که از جمله آن یاد نکردن و فراموشی نعمت های الهی و فراموشی ازحضرت ولی عصر(عج) است.

قائم مقام معاون تهذیب حوزه های علمیه افزود: باید بدانیم هر چه داریم از خدا و ائمه بزرگوار(ع) و حضرت حجت(عج) است. اگر معرفت به نفس داشتیم تازه متوجه این حقیقت خواهیم شد که مولی هم است که آن وجود مقدس حضرت ولی عصر(عج) است که از همه مظلوم تر و غریب تر است.

وی عنوان کرد: غفلت باعث شد خیلی افراد از امام و ولیّ خدا دور شوند و او را تنها گذارند و نمونه ای از این غربت در کربلا اتفاق افتاد که بسیاری امام سوم شیعیان را تنها گذاشتند، اما در همان میان افراد بودند که گرفتار غفلت نشدند و زود خود را پیدا کردند لقب «حرّ» گرفتند.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی معاونت تهذیب :

فضای مجازی باتلاق جوانان است

مدیر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی معاونت تهذیب حوزه گفت: با ابلاغ آیین‌نامه استفاده از گوشی موبایل و فضای مجازی به مدارس علمیه، لازم است در اجرای آن، همه مدیران و معاونین تهذیب همکاری کنند تا شاهد اثرگذاری این آیین‌نامه باشیم.

حجت‌الاسلام علی محمدی در هفدهمین نشست هم‌اندیشی و دانش‌افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه ، بابیان این که امروز در شرایط بسیار حساسی از لحاظ فضای مجازی و استفاده از گوشی های همراه قرار داریم، گفت: اگر به این موضوع در مدارس علمیه توجه نشود، باید شاهد خطرات و آسیب‌های جدی آن بود.

وی با بیان این که برای جلوی گیری از آسیب‌های استفاده از فضای مجازی و گوشی لازم است تا قوانینی در مدارس علمیه طراحی کرد و آیین‌نامه و سیاست‌های طراحی شود و این کار صورت گرفته و آیین‌نامه ابلاغ شده، افزود: با ابلاغ آیین‌نامه استفاده از گوشی موبایل و فضای مجازی به مدارس علمیه، لازم است در اجرای آن، همه مدیران و معاونین تهذیب همکاری کنند تا شاهد اثرگذاری این آیین‌نامه باشیم.

مدیر مطالعات معاونت تهذیب حوزه های علمیه بابیان اینکه در اجرای مباحث تربیتی نقش شورای تهذیبی و نوشتن تفاهم‌نامه فی‌مابین طلاب مدرسه علمیه و مدیران لازم است، افزود:این شورای و تفاهم نامه می تواند به اجرای برنامه ها و طرح ها، کمک کند.

طرح منشور اخلاقی و تربیتی طلاب و فضلای حوزه تصویب شده است

حجت‌الاسلام علی محمدی در دومین روز از هفدهمین هم اندیشی و دانش افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: در اداره مطالعات طرح های زیادی به تصویب رسیده که از جمله آن طرح منشور اخلاقی است.

مدیر مطالعات معاونت تهذیب حوزه های علمیه افزود: این منشور اخلاقی از جمله طرح هایی بود که جای آن در حوزه خالی بود و این در حالی بود که همه مراکز دارای منشور اخلاقی بودند وحوزه از فقدان آن رنج می برد به همین دلیل با پیگیریهای زیاد این منشور اخلاقی در حوزه به تصویب رسید.

وی اظهارداشت: طرح منشور اخلاق دارای بندهای 16 گانه است که متشکل از سخنان امام راحل و رهبر انقلاب و بخشی از آیات و روایات اخلاقی است.

حجت الاسلام محمدی افزود: این طرح دارای کاربرد، بند و تعهدهای چند گانه است و طلبه بعد از مطالعه متعهد می شود به اصول اخلاقی عنوان شده در منشور اخلاقی پایبند باشد.

مدیر مطالعات معاونت تهذیب حوزه های علمیه افزود: منشور اخلاقی و تربیتی طلاب و فضلای حوزه، نقشه کلی است و رسالت های تربیتی و ارزشی حوزویان را مشخص می کند.

وی اظهارداشت: این منشور اخلاقی در زمان برگزاری دوره میثاق، تلبس، پایان نامه نویسی و مراحل دیگر به امضاء طلبه می رسد و طلبه متعهد می شود به آن بندها پایبند باشد.

حجت‌الاسلام‌ محمدی افزود: برای تبیین بندهای این منشور، اساتید اخلاقی تعیین شدند وبه شهرستانها برای تبیین آن اعزام خواهند شد.

وی به طرح هایی که در شورای تهذیب در سالهای گذشته به تصویب شده و در حال اجرا است اشاره کرد و اظهارداشت: طرح ترویج و گسترش فرهنگ تهجد نماز شب، آسیب شناسی اخلاقی و تربیت طلاب، تدوین نظام جامع تهذیبی، تدوین منشور اخلاقی تربیتی طلاب، تدوین برنامه جامع تربیتی مدارس عمیه سطح یک، از جمله آن طرح ها است.

مدیر مطالعات معاونت تهذیب حوزه های علمیه به طرح های که در آینده اجرایی خواهند شد هم اشاره کرد و افزود: طرح آشنایی با تاریخ حوزهای عملیه، طرح آشنایی با سیره سلف صالح، تأسیس رشته تخصصی سظح سه مدیریت تهذیبی، طرح ارتقای معنوی، طرح تدوین فلسفه تربیت در حوزه علمیه، طرح تدوین پرونده تهذیبی، طرح تشکیل شورای نظارت بر رعایت اخلاق اسلامی، طرح آداب اجتماعی، طرح ظرفیت شناسی و نقش آفرینی تهذیبی و تربیتی سایر معاونت ها و مراکزحوزوی، طرح تدوین پیش نویس سیاست های کلی استفاده از گوشی همراه و فضای مجازی در مدارس علمیه، طرح تدوین سیره اخلاقی وتربیتی مرحوم آیت الله مشکینی، طرح دوره های آموزشی – مهارتی کوتاه مدت و ضمن خدمت مدیران مدارس علمیه از جمله طرح های در دست اقدام است.

حجت‌الاسلام‌ علی محمدی با اشاره به کتابهایی که در آینده نزدیک از سوی این اداره تدوین می شود، افزود: از جمله این کتابها در موضوعات مهارت های ارتباطی موثردرخانواده، فنون ومهارتهای ترک گناه، نماز و قرآن در سیره علما است.

مدیر امور مشاوره و خانواده معاونت تهذیب :

کارگاه های مشاوره‌ای برای والدین طلاب برگزار شود

حجت‌الاسلام‌ رضایی اصفهانی در هفدهمین هم‌اندیشی و دانش‌افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه با اشاره به طرح جامع تربیتی و خانواده گفت: والدین طلاب نقش مهمی در ارائه مباحث تربیتی و تحصیلی در خانه ‌بر عهده‌ دارند، به همین دلیل لازم است برای تربیت صحیح به ‌وسیله والدین، برنامه مشاوره‌ای در ارتباط با بحث تربیت به والدین به‌وسیله معاونان تهذیب مدارس علمیه ارائه شود.

مدیر امور مشاوره و خانواده معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: ازجمله این برنامه برای ارائه به والدین، برگزاری کارگاه های مشاوره‌ای، تغییر در نگرش نگرانی، اصول جهت‌گیری والدین، توصیه‌های تحصیلی برای والدین، راهکارها برای تعامل مثبت والدین با فرزندان، شیوه‌های اصلاح رفتار والدین با فرزندان، مهارت افزایی زندگی از طریق والدین به فرزندان است.

وی عنوان کرد: از دیگر برنامه‌ها تربیتی اداره مشاوره معاونت تهذیب برای طلاب، برگزاری کارگاه های مشاوره‌ای، کارگاه های آموزش به طلاب در ارتباط با احترام به والدین، راهکارهای تعامل با والدین، رفع تعارض والدین و فرزندان و مهارت افزایی به طلاب در این موضوع خاص، علل ایجاد تعارض و توصیه‌های کاربردی به طلاب است.

حجت‌الاسلام رضایی اصفهانی گفت: اداره مشاوره معاونت تهذیب از ترم اول تحصیلی، موضوع مشاوره تحصیلی و ارائه کارگاهای مشاوره در موضوعات مختلف مهارت همدلی، تأمین نیازهای مادی و معنوی، تقویت نیروی ایمان و سایر مسائل برای والدین طلاب را برگزار می‌کند.

مدیر مشاوره معاونت تهذیب حوزهای علمیه افزود: ازدیگر برنامه های مشاوره ای، ارائه کارگاهای مهارت زندگی درعناوین خود آگاهی، تفکر خلاق، ارتباط مؤثر، مهارت سازگاری بافشار روانی، مهارت های فرزند پروری، همدلی، مهارت تفکر انتقادی، مهارت بین فردی، مهارت تصمیم گیری برای طلاب متأهل و طلابی که تازه ازدواج کرده اند، است.

وی عنوان کرد: این کارگاها به وسیله مشاوران تهذیبی برای طلاب متأهل برگزار می شود.

3300 نفر از دفاتر معارف خانواده حوزه ­فارغ التحصیل شدند

حجت‌الاسلام‌ رضایی اصفهانی نیز در دومین روز ازهفدهمین هم‌اندیشی و دانش‌افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه به ارائه گزارشی از فعالیتهای اداره مشاوره تهذیب حوزه های علمیه پرداخت و گفت: از جمله فعالیت های این اداره، راه اندازی مرکز مشاوره و برگزاری طرح کوثر یا همان برگزاری دوره های معارفی برای همسران طلاب و روحانیون است. این طرح برکات خوبی داشته است.

مدیر مشاوره معاونت تهذیب حوزه های علمیه افزود: تاکنون 10 دفتر معارف خانواده درقم و 8 دفتر در استانها راه اندزی شد. از زمان راه اندازی این مرکز 3300 نفر فارغ التحصیل شدند و 650 نفر در حال حاضر مشغول گذراندن دوره ها هستند

مدیر قرآن و حدیث معاونت تهذیب :

طرح جامع حفظ موضوعی آیات و احادیث اجرا شد

حجت الاسلام  سید مصطفی‌ رضوی در دومین روز ازهفدهمین هم‌اندیشی و دانش‌افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه، به ارائه گزارشی از فعالیت اداره قرآن و حدیث اشاره کرد و گفت: این اداره در زمینه های زیادی فعالیت می کند و از جمله آن طرح جامع حفظ موضوعی آیات و احادیث است.

مدیر قرآن و حدیث معاونت تهذیب حوزه های علمیه افزود: از زمانی که این طرح اجرا شد، استقبال خوبی از سوی طلاب صورت گرفت. دراین طرح 1 هزار و 500 نفر شرکت کردند و 400 نفر از این میان، ممتاز شناخته شدند.

وی افزود: از دیگر فعالیت های این اداره، برگزاری طرح حفظ ترتیبی و  روخوانی قرآن است. در این بخش فعالیت های خوبی صورت گرفته و حتی ترم هایی از این بخش در مدارس علمیه برگزار شده است. این مسئله بدون همکاری معاونان تهذیب به سرانجام نمی رسد.

حجت الاسلام رضوی بابیان اینکه یکی از فعالیت های دیگر این اداره، برگزاری کارگاه و دوره های تربیت مربی حفظ قرآن است، اظهار داشت: این دوره به صورت 6 روز مستمر برگزار می شود و در پایان به شرکت کنندگان مدرک مربیگری حفظ قرآن داده می شود.

مدیر امور تربیت اخلاقی معاونت تهذیب :

آیین نامه تلبس به معاونت تهذیب استانها ابلاغ شده است

حجت‌الاسلام‌ سید حسن حسینی نیز در سخنانی با اشاره به مهمترین فعالیت این اداره اخلاق معاونت تهذیب گفت: یکی ازفعالیت های این اداره در مورد بحث تلبس است. در این مورد فعالیت های خوبی صورت گرفته است. آیین نامه های تعیین شده و یکی آنها این است اگر طلبه ای در استان، درکارگاه و مصاحبه تلبس شرکت کرده، لازم نیست درکارگاه و مصاحبه استان قم شرکت کند، همان شرکت درکارگاه، مجوز برای تلبس می شود.

 مدیر امور تربیت اخلاقی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه افزود: دوره های بایسته های اساتیدکارگاه تلبس از جمله طرح هایی در اداره اخلاق است که آیین نامه آن شکل گرفته است.

وی عنوان کرد: یکی از دیگر فعالیتها، موضوع حلقات تربیتی است که ازسال قبل طراحی و تدوین شده است. لازم است مشاورانی را بر اساس محتوای حلقات آموزش و این مشاوران به استانها فرستاده شوند درعین حال که تدریس می کنند، کارگاه مشاوره ای هم برگزارکنند.

مسئول طرح جامع تربیتی :

اجرای طرح جامع تربیتی نیازمند همکاری معاونان تهذیب است

حجت‌الاسلام محمد سعید نریمانی در هفدهمین هم اندیشی و دانش افزایی معاونان تهذیب و تربیت حوزه های علمیه بابیان اینکه طرح جامع تربیتی مورد تأیید مسئولین حوزه است، گفت: اجرای بهتر نیازمند همکاری و هم‌افزایی بیشتر معاونان و مدیران تهذیبی است.

مسئول طرح جامع تربیتی افزود: معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه، تمام تلاش خود را در بحث حمایت و نظارت بر اجرای طرح جامع بکار گرفته  تا شاهد اجرای دقیق این طرح در مدارس علمیه باشیم.

وی عنوان کرد: تاکنون برای اجرای طرح تربیتی نظارت‌های حضور و غیرحضوری در مدارس علمیه صورت گرفته و نظارت‌ها و نتایج نشان داده همه مدیران و اساتید به دنبال این طرح هستند.

حجت‌الاسلام نریمانی بابیان اینکه معاونان تهذیب برای اجرای طرح در مدارس علمیه لازم است اطلاعات دقیق تری از این برنامه تربیتی داشته باشند، اظهار داشت: طرح جامع تربیتی تنها طرح اخلاقی در حال اجرای از سوی معاونت تهذیب حوزه های عملیه در مدارس علمیه از آغاز سال تحصیلی است. به همین دلیل لازم است همه معاونان توجه جدی تری به این طرح و اجرای ابلاغیه ها داشته باشند.

مسئول طرح جامع تربیتی بابیان اینکه اجرای این نوع طرح ها نیازمند صبر و تحمل برای اثر گذاری در دراز مدت از سوی معاونان تهذیب استانها است، اظهار داشت: تمام تلاش براین است طرح جامع تربیتی به درستی در مدارس علمیه اجرا شود.

وی عنوان کرد: در اجرای طرح، معاونان تهذیب نقش مهم و اصلی دارند، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در بحث طرح جامع تربیت، توجه به حفظ قرآن و ایجاد انگیزه درمیان طلاب برای حفظ قرآن است.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


١٣:٣٧ - 1397/04/02    /    شماره : ٤٠٠٩٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج