اخبار > معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه در مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم حضور یافت


  چاپ        ارسال به دوست

معاون تهذیب حوزه های علمیه

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه در مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم حضور یافت

حجت الاسلام و المسلمین ملکی با حضور در دبیرخانه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با نمایندگان طلاب دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش اطلاع رسانی معاونت تهذیب و تربیت حوزه های علمیه، در این دیدار صمیمی که با حضور اعضای هیأت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بود، حجت الاسلام و المسلمین ملکی در سخنانی به برخی از محدودیت های معاونت تهذیب اشاره کرد و اظهار داشت: از ابتدای سال 1397 بخش اعظمی از طرح ها و برنامه های تربیتی، تهذیبی، اخلاقی و کارگاه های مشاوره معاونت به جهت عدم تخصیص اعتبار لازم، معطل مانده است؛ چون حوزه های علمیه با مشکل بودجه ای بالایی مواجه شده است.

وی یکی از مشکلات در موضوع تهذیب و اخلاق را جایگاه معاونت تهذیب در مدارس علمیه عنوان کرد و گفت: بر اساس جلساتی که با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه داشتیم، مقرر شد برای ارتقاء این جایگاه، مباحثی به اجرا برسد که «از اساتید بودن معاون تهذیب در مدارس علمیه»، «عضو فعال بودن معاون تهذیب در کمیته انتصابات» و ... از جمله مصوبات شورای عالی برای این موضوع بوده است.

معاون تهذیب حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: یکی از کارهای زیرساختی که در زمان حجت الاسلام والمسلمین حسین خانی، معاون سابق تهذیب حوزه انجام شد، «آسیب شناسی علمی در خصوص اخلاق و تربیت در میان طلاب» بوده است که پس از ورود ما در این معاونت، اجرای برنامه جامع تربیتی ناظر بر آسیب ها را در مدارس علمیه آغاز کرده و ارزیاب هایی را نیز به مدارس علمیه کل کشور اعزام کردیم تا از نزدیک شاهد اجرای این برنامه ها باشیم. 

حجت الاسلام والمسلمین ملکی تصریح کرد: پس از اجرای اولیه این برنامه، انتقادات و پیشنهادات را از کل کشور جمع آوری نموده و پس از اصلاح آن، از ابتدای سال تحصیلی مدل به روزتر آن به مدارس علمیه ابلاغ شد و امروز تمام مدارس علمیه دارای برنامه تربیتی هستند.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در یکی از فرمایشات خود فرموده بودند که «اگر حوزه متحول نشود، می میرد» و بنده امروز متوجه این سخن حضرت آقا می شوم که چه بلایی بر اثر عدم تحول بر سر حوزه ها خواهد آمد؛ اگر طلبه ما به سمت کارمندی به پیش رود، حوزه خواهد مرد؛ اگر طلاب از تبلیغ و فعالیت های جهادی دست بردارند، حوزه خواهد مرد.

معاون تهذیب حوزه های علمیه اظهار داشت: برنامه جامع تربیتی دارای بخش های گوناگون است که یکی از آنان، سرکشی مسئولان به صورت سرزده در مدارس علمیه است که کارهای خوبی در این زمینه آغاز شده و خوشبختانه دستاوردهای خوبی داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ابراز داشت: حضور ناظر شب در مدارس علمیه، برگزاری جلسه انس مدیران با طلاب، اجرای برنامه معارف و تلاوت قرآن در مدارس، برگزاری جلسه درس اخلاق حداقل هفته ای یک بار، احصاء مسائل تربیتی در مدارس و ... از دیگر برنامه هایی بوده که به صورت جدی به دنبال اجرای آن در مدارس علمیه بوده و هستیم.

استاد حوزه علمیه در بخش دیگر از سخنان خود به بخشی از مطالبات خود اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: روحانیون ما باید «معلم»، «مربی» و «پدر» باشند و در این راه دلسوزی کنند؛ با این سه خصیصه می توانیم در مردم و جامعه اثرگذار باشیم؛ مطالبه بنده از شما عزیزان این است که این مباحث را به دیگران هم تذکر دهید؛ ما باید گفتمان تذکر اخلاقی که مورد غفلت واقع شده است را احیاء کنیم.

معاون تهذیب حوزه های علمیه تصریح کرد: روحانیون باید باب نصیحت، توصیه، تذکر، تواصی و ... را در میان خود باز کنند که در این صورت است می توانیم پیشرفت های اخلاقی و ... داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی یکی از راه های تقویت اخلاق در حوزه های علمیه را ذکر نکات اخلاقی از سوی اساتید در بین دروس عنوان کرد و بیان داشت: اما رفتار مناسب، دلسوزی، وقت گذاری و سوز استاد بسیار در طلاب بسیار اثرگذارتر است؛ باید این مسئله را زنده کنیم تا بتوانیم شاهد اثرات آن در رفتار طلاب و فضلا باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که چگونه جلوی برخی معضلات فضای مجازی در مدارس علمیه را گرفته اید، اظهار داشت: کار بسیار مشکلی است و هرماه هم این معضل بیشتر می شود؛ اما در حال تبیین مسائل در میان طلاب و فضلا هستیم تا از مشکلات موجود بکاهیم.

معاون تهذیب حوزه های علمیه ابراز داشت: یکی از برنامه های ابلاغی این معاونت به سراسر کشور، سرکشی از خانواده های شهدا، حضور در گلزار شهدا و ... است تا طلاب و فضلا با فرهنگ شهید و شهادت آشنا شوند.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی خاطرنشان ساخت: در گذشته فضای اخلاق و معنویت در سطح جامعه و حوزه های علمیه بسیار بیشتر بوده است؛ اما امروزه کم رنگ تر شده که در این راستا به دنبال احیای دروس اخلاق حوزه بوده و دروسی را در سطح شهر مقدس قم احیاء کرده ایم.

وی تصریح کرد: امروز در درس اخلاق آیت الله العظمی مکارم شیرازی بیش از یک هزار و 500 نفر از طلاب به همراه خانواده شرکت می کنند؛ همچنین دروس اخلاق بسیار دیگری نیز در جای جای قم احیاء شده که استقبال مناسبی از آن شده است.

معاون تهذیب حوزه های علمیه بیان داشت: مسئله جذاب سازی دروس اخلاق برای تمام استان ها ابلاغ شده تا بتوانیم دروسی بهتر و زیباتر برای طلاب و فضلا داشته باشیم.

در پایان نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم سوالاتی را مطرح کردند که حجت الاسلام و المسلمین ملکی پاسخ مبسوطی ارائه کردند.١٠:١٠ - 1397/10/09    /    شماره : ٤٠٤٧١٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج