***مقام معظم رهبري ( دامت بركاته ) : روحانيت، در سايه‌ى پارسايى بود كه اين حيثيت و آبرو را پيدا كرد. اين پارسايى و بى‌اعتنايى به دنيا و زخارف، بايد حفظ شود ***
شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8321
 بازدید امروز : 3431
 کل بازدید : 17401813
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 0/6708
صفحه اصلی > اداره كل فرهنگي > فرهنگي > گروه برنامه ريزي امور سياسي و اجتماعي > بروشورها > بصیرت 
بصیرت

بسم الله الرحمن الرحیم

وظیفه حساس

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم ، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید ؛ بصیرت باید بصیرت داشت . آن چه که انسان از نخبگان جامعه و جریانات سیاسی و گروه های سیاسی انتظار دارد . این است که با این حوادث ، با این خطوط دشمن با بصیرت مواجه بشوند ، با بصیرت . اگر بصیرت وجود داشت و عزم مقابله داشت . خیلی از رفتارهای ما ممکن است تغییر پیدا بکند؛ آن وقت وضعیت بهتر خواهد بود . بعضی از کارها از روی بی بصیرتی است .

بازی در زمین دشمن !

یک وقت می بیند ما در داخل جدول و پازلهای دشمن قرار می گیریم . در پازل مجموعه ای را کنار هم می چینند ، تا یک شکلی از تویش در بیاید ، تا یکی از این اجزاء را ما تأمین بکنیم . خوب ، این خیلی چیز بدی است ؛ ماباید سعی کنیم که تأمین کننده ای اجزاء او نباشیم . مثل این جدول حروف متقاطع که وقتی کنار هم گذاشته می شود ، یک کلمه ای از تویش در می آید .

دشمن یک جدولی این جوری درست کرده ، برای این که یک حرفی از تویش در بیاورد ؛ چند تا از این حروف را هم ما بگذاریم ! این را باید مراقبت کرد؛ بحث سر این است ؛ باید جدول دشمن را کامل نکنیم ؛ پازل دشمن را کامل نکنیم ؛ ببینیم دشمن چه کار دارد می کند و چه کار می خواهد بکند؛ اهداف و حضور واضح اورا ببینیم .

در جریانات اخیر با چه حرکاتی پازل دشمن تکمیل شد ؟

تله های دشمن برای نخبگان

دشمن انواع واقسام کار را می کند؛ انواع و اقسام فعالیت را می کند؛ عمده هم امروز به گمان من ، هدف و آماج توطئه های دشمن ، خواص است ؛ آماج دشمن ، خواص است. می نشینند طراحی میکنند تا ذهن خواص را عوض کنند؛ برای این که بتوانند مردم را بکشانند ؛ چون خواص تأثیر می گذارند و در عموم مردم نفوذ کلمه دارند .به نظر من یکی از وظائف اصلی امروز ما و شما ، همین است : مابصیرت خودمان را در مسائل گوناگون تقویت کنیم و بتوانیم ان شاءا... بصیرت مخاطبان و مستمعان خودمان را هم زیاد بکنیم .

با توجه به این که برخی از خواص آماج و هدف توطئه دشمن قرارگرفته اند  ؛ برای تشخیص درستی تحلیل ها و افکارمان در مسایل اجتماعی به چه حجت و مرجعی باید رجوع کرد ؟

غفلت از دشمنی دشمن

البته دشمنی او خلاف انتظار نیست ، غفلت ماخلاف انتظار است . دولت انگلیس که کارنامه ی دویست ساله ی حضور آنها و ارتباط آنها با کشور ما، کارنامه ی سرتاپا سیاه است . واقعا یک نقطه و یک جا نداریم که بشود نشان داد که دولت انگلیس به نفع ملت ایران یک قدم کوچکی برداشته باشد؛ هر چه بوده ؛ هر چه بوده صدمه های بزرگ . اینان اعلان می کنند که ما طرفدار ملت ایرانیم !

دولت آمریکا اعلام می کند که ما طرفدار مردم ایرانیم !

یعنی : با نظام جمهوری اسلامی بدیم ، اما مردم را دوست داریم ! خوب ، مردم جزو این نظام ند ؛ این نظام که منفک از مردم نیست . این ترفندهای دشمن است . این ها را باید شناخت ، فهمید . او البته  دشمنی اش را می کند ؛ امر طبیعی است ، اما اینکه ما نفهمیم دشمنی اورا و از این معنا غفلت کنیم ، این قابل قبول نیست .

آیا رجوع به رسانه های امریکایی و انگلیسی وحذف شعار مرگ بر اسراییل ومرگ بر امریکا مصداق بارز غفلت از دشمنی نیست ؟

مرکبی برای دشمن

بعضی ها در فضای فتنه ، این جمله ی « کن فی الفتنه کابن اللبون لا ظهر فیرکب و لا ضرع فیحلب » را بد می فهمند و خیال میکنند معنایش این است که وقتی فتنه شد و اوضاع مشتبه شد ، بکش کنار! اصلا دراین جمله این نیست که : « بکش کنار ». این معنایش این است که به هیچ وجه فتنه گر نتواند از تو استفاده کند؛ از هیچ راه .« لاظهر فیرکب و لا ضرع فیحلب » ؛ نه بتواند سوار بشود ، نه بتواند تو را بدوشد؛ مراقب بایدبود .

مصداق این بدفهمی چه کسانی بودند؟ ما دراین فتنه چه گونه عمل کردیم دشمن از چه کسانی استفاده کرد؟ از چه کسانی سواری گرفت و چه کسانی را دوشید؟

چه باید کرد ؟!

بنابر این ، بصیرت مهم است . نقش نخبگان و خواص هم این است که این بصیرت را نه فقط در خودشان ، دردیگران به وجود بیاورند . این بی بصیرتی را به خصوص شما جوانها باخواندن آثار خوب ، با تأمل ، گفتگو با انسان های مورد اعتماد و پخته ، نه گفتگوی تقلیدی که هر چه گفت ، شما قبول کنید . نه ، این را من نمی خواهم از بین ببرید . کسانی هستندکه میتوانند با استدلال ، آدم را قانع کنند؛ ذهن انسان را قانع کنند. و حتی حضرت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام ) هم از این ابزار در شروع نهضت و در ادامه نهضت استفاده کرد .

امام حسین را فقط به جنگ روز عاشورا نباید شناخت ؛ آن یک بخش از جهاد امام حسین است . به تبیین او ، امر به معروف او ، نهی از منکر او ، توضیح مسائل گوناگون در همان منا و عرفات ، خطاب به علما، خطاب به نخبگان حضرت بیانات عجبیبی دارد که تو کتابها ثبت و ضبط است بعد هم در راه به سمت کربلا ، هم درخود عرصه ای کربلا و میدان کربلا، باید شناخت درخود عرصه ی کربلا حضرت اهل تبیین بودند، می رفتند ، صحبت می کردند حالا میدان جنگ است ، منتظرند خون هم را بریزند ،اما از هر فرصتی این بزرگوار استفاده میکردند که بروند باآنها صحبت بکنند بلکه بتوانند آنها رابیدار کنند البته بعضی خواب بودند ، بیدار شدند ؛ بعضی خودشان را به خواب زده بودندو آخر هم بیدار نشدند . آنهائی که خودشان را به خواب می زنند بیدارکردن آنها مشکل است ، گاهی اوقات غیر ممکن است.